Aktuality

Pilsen Welltech: Konference, která otevřela dveře technologiím a digitální pohodě

Dne 21. září 2024 se v naší škole, v centru Plzně uskutečnila konference Pilsen Welltech, kterou pořádali žáci a učitelé díky programu O2 Chytrá škola. Akce byla určena pro žáky, studenty, učitele i širokou veřejnost a zaměřila se na propojení technologií, umělé inteligence, wellbeing a inovací ve vzdělávání.

Konference byla zahájena úvodním slovem ředitelky nadace O2 Dominiky Herdové, která zdůraznila význam čtenářské gramotnosti a zdravých digitálních návyků v dnešní době. Na vlastní kůži jsme si také mohli vyzkoušet interaktivní hru Netknights.cz, která měla mezi všemi účastníky velký úspěch.  Následovala první plenární přednáška docentky Lucie Rohlíkové ze Západočeské univerzity v Plzni na téma "Digitální rovnováha". Účastníci měli možnost interaktivně se zapojit prostřednictvím svých mobilů a diskutovat o významu digitálního wellbeingu.

V průběhu dne probíhaly různé workshopy a přednášky rozdělené do dvou sekcí. Mezi nimi vynikly:

• Digitální zdraví pro seniory a rodiče žáků a studentů vedené Ing. Lucií Linzmaierovou z Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z.s. Tato přednáška se zaměřila na přínosy a rizika digitálních technologií pro zdraví a nabídla praktické rady pro bezpečné využívání IT.
  • Zdravá generace, workshop vedený Mgr. Patrikem Vaňkem a Ing. Martinem Košňarem z 16. ZŠ a MŠ Plzeň. Cílem bylo podpořit rodiče a veřejnost v otázkách digitální pohody dětí ve věku 11–15 let, předcházet problémovému užívání sociálních sítí a počítačových her a rozvíjet zdravý vztah k technologiím.
  • Bav se vědou (i v těžkých časech) od Mgr. Viktora Chejlavy a Bc. Tomáše Prunera ze Západočeské univerzity. Workshop představil distanční vzdělávací projekty pro válečné uprchlíky a ukázal, jak mohou technologie pomáhat v těžkých situacích.
  • Umělá inteligence, možný vliv na pracovní trh a vzdělání žáků základních škol prezentovaný Centrem robotiky, konkrétně Bc. Terezou Šmídovou a Mgr. Bc. Karolínou Zábranskou, DiS. Účastníci se dozvěděli o základech umělé inteligence a dopadu AI na budoucnost práce a vzdělávání.

Odpolední program uzavřel Petr Vosáhlo ze Střední průmyslové školy a Smíchovského gymázia v Praze s přednáškou "Digitální Pohoda: Strategie pro zdravý život v digitálním světě". Nabídl pohled mladého, podníkavého středoškoláka na využívání digitálních technologií a podělil se s námi o své postřehy v oblasti sociálních sítí a digitální pohody. Nechyběla ani bouřlivá diskuse na téma Mobily ve školách.

"Chtěli bych tímto poděkovat všem, kteří nám tuto úžasnou příležitost poskytli. Pro nás žáky to byla neocenitelná zkušenost, která nám umožnila dozvědět se nové věci, získat cenné informace a dovednosti. Děkujeme našim učitelům a vedení školy za podporu a důvěru, kterou nám dali při organizaci této akce.Velké poděkování patří také všem přednášejícím a partnerům konference. Vaše příspěvky byly pro nás inspirativní a otevřely nám nové obzory. A v neposlední řadě děkujeme všem účastníkům, kteří se zúčastnili a přispěli tak k parádnímu dni. Bez vás by konference neměla takovou atmosféru a význam. Doufáme, že jste si den užili stejně jako my a že se u nás ve škole ještě potkáme." - Daniel Duna - 9.B

Ještě jednou děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto úžasném dni, a těšíme se na další společné akce!